Kalın Saç Telleri İle Saç Ekimi

saç ekimi bülent cihantimurSaç ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde, aklınıza bazı sorular takılabilir. Saç ekimi merkezi araştırmalarınız devam ederken, hani saç ekimi merkezinin size uygun olduğunu anlamanız açısından, konuya hakim olmanız son derece önemlidir. İşte bu yüzden aşağıdaki sorularla saç ekimini biraz daha yakından tanıyacağınızı düşünüyoruz. Öncelikle saç ekiminin sağlıklı saç köklerinin toparlanarak, tek tek saçsız alana transfer işlemi olduğunu hatırlatalım. En doğru saç ekimi, saç ekimi yaptırdığınızı yansıtmayan ve doğal görünüşe sahip olandır. Saç kökleri ve saç telleri birbirinden farklılık gösterir ve en doğal saç ekimi konusunda aslında bu ayrımı iyi yapan ve kalın, ince, kıvırcık veya düz saç köklerini nasıl yerleştireceğini bilen bir saç ekimi cerrahı yapacaktır.

Kalın saç telleri hantaldır ama bu nedenle saç derisinde daha fazla alanı kaplama yeteneğine sahiptir. Fakat burada farklı bir kritik durum söz konusudur. Normal açılan bir saç greftinden daha kalın hendekler açılmalıdır ki, bu kalın saç teli, deriyi zedelemeden ve rahatça çıkabilsin. Daha açılan hendekler ise, kafa derisinin daha fazla yara izi oluşmasına neden olur. Daha geç iyileşir. İnce saçlarda ise daha küçük hendekler açılır, çok doğal bir görünüm elde edilir ama kapsama alanı daha azdır. Dalgalı ve kıvırcık saç ekimi iyi görsel sonuçlar verir çünkü uzadıkça daha fazla alana yayılırlar ve kafa derisini bir sarmaşık gibi kaplayabilirler. Bu da açılan yara izlerinin kapanmasına ve gözükmemesine vesile olur.

Saç renginin ve cilt renginin de saç ekiminde büyük bir rolü vardır. Cilt tonu ile saç teli renginin birbirine yakın olması, kontrastın az olması sebebiyle daha bir doğal saç ekiminin yapılmasına neden olur. Tam zıt olanlar ise, kontrastın fazla olması ve dolayısıyla saç derisinin saç telleri arasından gözükmesine ve sanki seyrekmiş havasına girmesine neden olur. Oysaki genellikle aynı sayıda saç kökü saç ekimi için kullanılır ama bu kontrast durumundan dolayı sanki diğerinde daha az saç varmış gibi gözükür. Bu yüzden eğer seyrek ekim yapıldığını düşünüyorsanız, bir kez daha saç renginizin cilt renginizle kontrast oluşturduğu için bu şekilde olduğunu göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

Saç ekimi doktorunuz saç ekimi sürecinizi tasarlarken, mutlaka gelecekteki saç dökülmesi oranınızı ve hatta saçlarınızın özellikle hangi bölgelerden döküleceğini düşünmesi gerekir. Ailenizde genetik yatkınlık olarak bir kellik durumu söz konusuysa, potansiyel saç dökülmesi oranınızın fazlalığı, doktorunuza bir fikir verecektir. Bu ayrıntıyı doktorunuzla paylaşmanızı öneriyoruz.

Ayrıca bir başka dikkat edilmesi gereken konu ön saç çizginizin nereden başlayacağıdır. Saç çizgisi tasarımı saç ekiminin en önemli basamaklarından birisidir. Saçlarınızın elim sonrası çıkan sağlıklı saçlarla bir kalıp gibi durmaması işte bu saç çizgisinin son derece önemli olduğu konusunun altını çizer. Doğal ön saç çizgisinin şekli ve yoğunluğu kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, saç ekimini yapan cerrahın sanatsal bakış açısı burada devreye girmelidir ve size en çok yakışan en doğal saç çizgisi hattı oluşturulacaktır.

Kaç seans saç ekiminin yapılacağı da yine bir başka en fazla merak edilen soruların başında geliyor. Burada önemli olan yaşınız, saç dökülme oranınız, donör alanınızın verimliliği gibi kriterler önem taşır. Erkelerde eğer her şey yeteri ölçüde var ise ve kapanması gereken kel alan da çok fazla açık değilse 1 seans da saç ekimi süreciniz tamamlanır. Kadınlar da ise daha fazla saça gereksinim duyulur ve uygun yoğunluk elde etmek için birkaç seans gerebilir. Bu oturumlar beş ile on saat her sürebilir.

Kaynak: http://www.xn--saekimi-vxa.web.tr/