Saç Nakledilmesi Saç Ekimi Hakkında

saç ekimi estetik internationalSaç ekimi saç olan alandan, saçsız alanlara, saç köklerinin nakledilmesidir. Genellikle kellik sorunu yaşayan bireyin kendi kafa derisinin arka bölümde bulunan ve DHT ye yani bir çeşit hormon olan ve saç dökülme sorunu yaşatan maddeye dirençli olan bölgeden saç köklerinin toparlanması ve saç ekiminin yapılmasıyla gerçekleşir. Günümüzün teknolojisiyle sadece bireylerin kendi saç kökleriyle yapılabilen saç ekimi, genetik özdeş ikizler arasında da yapılabilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Genel olarak, farklı bir bireyden alınan saç kökleri naklinin, ilaç kullanılmadan, nakledilen kişide yaşamayacağı görüşü hakimdir. Zira kullanılan ilaçlar tüm hormonel sistem üzerinde sorunlar çıkarabileceği için bu çalışmalar maalesef faydalılık prensibine aykırı olduğu için fazlaca tercih edilmemektedir. Bu ilaçların risklerinin aza indirgenmesi mümkün olmadığı sürece bir başkasından alınan saçlarla yapılacak olan saç ekimi metotları da rafa kaldırılmaktadır. Fakat bilim adamları bu konu hakkında araştırmalara devam etmekte olup, çok yakında sevindirici haberlerin geleceğine inancımızda son derece fazla.

Erkek tipi saç dökülme sorunu yaşan insanların, genellikle ense bölgelerinde son derece fazla sağlıklı saç kökleri bulunur. Tipik olarak, başın arka kısmını çevreleyen saç, kalıcı çelenk gibi bu bölgede kalır ve saç ekimin yapılmasına, bu adandan alınan sağlıklı saç kökleri fırsat vermektedir. Bu saçlar genetik olarak erkek tipi kellik yaşansa bile büyümeye devam eden bir şekilde programlanmıştır. İstisna durumları yaşayan ve yaygın bir saç dökülmesi sorunundan muzdarip erkekler de bulunmaktadır. Bu vakalarda başka donör arayışına gidilir. Kasık, göğüs ve bacak kıllarına bakılır. Bu tarz vakalarda salak ve bıyık bölgesi aslında en makul dönor alan olarak görülür. Eğer saç ekimi yaptıracak hasta, sakal ve bıyık bölgesindeki kıl yoğunluğunun azalmasından dolayı bir sorun yaşamayacağı görüşünde ise, sakal ve bıyık bölgesinde de yeteri kadar sağlıklı kıl kökü mevcut ise, burası donör alan olarak kullanılabilir.

Aşağıdaki sorular ve cevaplar saç ekimi usul ve yöntemlerini anlamanız için hazırladığımız bir bölümdür.

Kafamın üstüne ekilen saçlar kimin saçı olacak? Saç ekimi, saç nakli olarak da geçiyor, bir başkasının saçı kullanılamaz mı?

Saç ekimini tipik bir organ nakli gibi düşünmeyiniz. Günümüz teknolojisiyle sadece kendi sağlıklı saçlarınızı saç ekimi için kullanabiliyorlar. Fakat bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bir başkasının saçından alınıp hastaya ekilen saç konsepti geliştirildiği zaman son derece büyük bir buluşa imza atılmış ve belki de kellik sorunu tamamen ortadan kaldırılmış olacak fakat şu aşamada bu şekilde bir saç ekimi işlemi mümkün değil.

Donör alan siteleri yani neremden saç alınarak saç ekimi yapılacak?

Erkek tipi kellikte hastaların başlarının ön, üst ve taç alanlarında kayıp yaşanır fakat ense bölgesinde sağlıklı saçlar bulunur ve bunlar saç ekimi için genellikle yeterlidir. Eğer bu alanlarda saçını yoksa veya saç ekimi için yeteri kadar verimli değilse, kasık, bacak, göğüs, sakal ve bıyık bölgesine bakılır.

Toplanan saç köklerim nasıl kel alana yerleştiriliyor?

Donör alandan saç kökleri öncelikle toplanır. Saç ekimi yapılacak alana deri greftleri açılır ve tek tek bu toplanan saç kökleri hendek de denilen bu alan yerleştirilir.

Bazı insanlar doğal olarak kalın saç var ve bazılarının tam tersi. Hangisinde başarı oranı daha yüksek?

Saç yoğunluğu kafa derisi santimetrekaresi başına düşen saç köklerinin sayısıdır. Kalın saç köklerinden ziyade ten ve saç tellerinin renginin benzerliği ve tellerin dalgalı ya da kıvırcık olması çok daha verimli bir saç ekiminin yapılmasına neden olur.

Kaynak: http://www.xn--saekimiistanbul-fmb.web.tr/sac-ekimi-yaptirmadan-once-nelere-dikkat-edilmeli/